خبر فوری

گزارش ایلنا از دومین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

دومین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دومین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دقایقی قبل با محوریت مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آغاز شد. 

پیش از این قرعه‌کشی صندلی‌ نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با حضور ۷  نامزد انتخابات و نماینده‌های آنها در دومین مناظره زنده تلویزیونی انجام شد.

بر این اساس محسن رضایی صندلی شماره ۱، علیرضا زاکانی صندلی شماره ۲، محسن مهرعلیزاده صندلی شماره ۳، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی صندلی شماره ۴، سعید جلیلی صندلی شماره ۵، سید ابراهیم رئیسی صندلی شماره ۶ و عبدالناصر همتی صندلی شماره ۷ را در اولین مناظره خواهند داشت.

بخشنامه‌های ناعادلانه را اصلاح می‌کنم

بخشنامه‌های ناعادلانه را اصلاح می‌کنم

سید ابراهیم رئیسی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در دومین مناظره انتخاباتی که با موضوع «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» برگزار شد؛ در پاسخ به این سوالی در خصوص «فاصله طبقاتی موجود که در اثر ویژه‌خواری‌ها ایجاد شده و نارضاتی مردم و اقشار کم درآمد را به وجود آورده است»، گفت: در جلسه قبل برخی از بداخلاقی‌ها شد که براساس آنچه که در قانون آمده یک فرصت ۵ دقیقه‌ای به بنده داده شد که من نمی‌خواهم از این حق دفاع استفاده کنم و مردم خودشان بهترین دفاع را خواهند داشت. امیدوارم آنچه که در این مناظره است، براساس اخلاق و آنچه که اقتضای این فضای مناظره است، رعایت شود. البته آذری زبان‌ها بسیار بنده حقیر را مورد عنایت قرار دادند که از لطف‌شان سپاسگزاری می‌کنم.

وی ادامه داد: فاصله طبقاتی محصول بی‌عدالتی و نوع تصمیم‌گیری‌ها است که یکی برخوردار از حقوق نجومی و دیگری هیچ بهره‌مندی ندارد. در همین طرح نظام سلامت که مطرح شد ما شاهد بودیم که برخی صد یا دویست میلیون گرفتند و برخی پرستاران و پزشکان حداقل حقوق را دریافت می‌کردند. 

رئیسی همچنین اظهار داشت: یکی از کارهای من این خواهد بود که این بخشنامه ها را اصلاح کنم، این چند برابر شدن حقوق مدیران را به عدالت نزدیک و نزدیک‌تر کنیم. حقوق باید براساس عدالت پرداخت شود؛ نه فقط حقوق بلکه سایر ظرفیت‌ها باید براساس عدالت توزیع شود.

وی افزود: آنچه بر ما لازم است این است که بدانیم نباید توزیع منابع به گونه‌ای باشد که یکی تقویت شود و یکی فقیر بماند؛ یک موضوع هم پرداخت تسهیلات است، بسیاری از فقیرشدن‌ها و فاصله‌های طبقاتی حاصل همین توزیع ناعادلانه ثروت است.

رئیسی در بخش دوم مناظره که موضوع آن نقد کاندیداهای دیگر بود، اظهار داشت: نسبت به نکاتی که اینجا مطرح شد گاهی دقیق مطرح نمی‌شود هم زحمت برای مردم می‌شود و هم حاشیه ایجاد می‌کند. باز ایشان گفتند مدرک معادل، مدرک معادل نیست یک مدرک حوزوی است و یک مدرک دانشگاهی.

وی در واکنش به صبحت‌های همتی دیگر کاندیدا، بیان کرد: من نسبت به مسئولیتم طی سال‌هایی که در قوه قضائیه بودم حتما نسبت به هر حوزه‌ای که در آن بودم براساس میزان اختیاراتم پاسخگو هستم. رهبری سال ۸۰ بیانیه‌ای در حوزه مبارزه با فساد صادر کردند. من ۴ سال نمایشگاه گذاشتم و در آنجا تا حد توان دولت را پشت ویترین قرار دادم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در دوره معاون اولی طبیعتا تابع ریاست هستم براساس همان حوزه‌ای که مسئولیت داشتم و در آن حوزه مامور بودم هم پاسخگو هستم.

رئیسی افزود: در بحث دلار ۴۲۰۰ تومانی، این مساله قبل از ریاست من در قوه قضائیه تصویب شد اما یک موضوع دیگر نظارت بر اجرا است، در آن زمان مسئولان یک تصمیمی داشتند و تصویب کردند، چرا درست اجرا نشد. چه کسی مسئول این است که هر روز یک بمب در سفره مردم منفجر شد؟

وی ادامه داد: مشکل ما در فرافکنی و مسئولیت ناپذیری است، مردم می‌گویند پس چه کسی مسئول است؟ ما در قوه قضائیه موضوعی را مطرح کردیم به نام ترک فعل که این بازمی‌گردد به همین مساله مسئولیت‌پذیری مقامات. 

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: در بحث حقوق‌ها، حقوق کارگران و معلمان باید همسان با تورم افزایش پیدا کند و با آن تطبیق پیدا کند؛ این روش درست نیست که در یک اتاق چهار نفر هستند، با مدرک و سوابق یکسان دریافتی‌های ناهمسان دارند، نظام عادلانه پرداخت ما به نظام ناعادلانه پرداخت تبدیل شده است.

وی در بخش سوم این مناظره طی سخنانی اظهار کرد: در بحث آسیب‌هایی که جامعه ما اکنون دیده است باید مقداری واقعی فکر کرد. وضعیت معیشت و کسب وکار مردم به شدت آسیب دیده است، وضعیت اعتماد به دولت شاید در پایین‌ترین سطح خود در سال‌های اخیر قرار دارد، ما نیازمند پشتوانه مردم هستیم.

رئیسی بیان کرد: مردم به دنبال استقلال در همه حوزه‌ها بودند، خواست مردم استقلال سیاسی و اقتصادی است، ما اکنون استقلال سیاسی داریم، اما استقلال اقتصادی به دلیل نگاه‌هایی که وجود داشت محقق نشد.

وی افزود: در بعد پیشگیری‌ از وقوع آسیب‌های اجتماعی امروز مردم بسیار نگرانند، آن نگاهی که در شعارها بود مانند آزادی‌های اجتماعی که اصل بسیار مهمی است و باید انجام شود. من در ابتدای ورود به قوه قضائیه مواجه شدم با اینکه باید لایحه‌ای در حوزه صیانت از حقوق زنان تنظیم می‌کردیم؛ ما طی چند ماه این کار را کردیم اما اکنون ۴۰۰ روز است که در دولت معطل ماند و اخیرا شنیدم اقداماتی صورت گرفته است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: یک موضوع مهم دیگر مساله اجرای عدالت است، اجرای عدالت نسبت به اقشار و گروه‌های مختلف؛ حقوق دختر و زن، روستایی و شهری و گروه‌های مختلف مردم باید شاهد اجرای عدالت باشند.

به ملت ایران قول می‌دهم ۱۴۰۰، سال گشایش آینده ایران است

به ملت ایران قول می‌دهم ۱۴۰۰، سال گشایش آینده ایران است

محسن رضایی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در دومین مناظره انتخاباتی که با موضوع «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» برگزار شد؛ در پاسخ به این سوالی در خصوص بازگشت امید به کشور با تاکید بر بیاینه گام دوم انقلا گفت: مردم عزیز ایران مشکلات شما با شعار، شعبده بازی و حرف‌های مفت حل نمی‌شود. مشکلات شما ریشه اقتصادی دارد و با حرف درمانی و سخنرانی به نتیجه نمی‌رسد به قول آن دانشجوی شیمی دانشگاه تهران می‌گفت که ما از گرسنگی امید می‌خوریم  که درست می‌گوید، زیرا  امید دیدنی است و گفتنی نیست، امید مشاهده کردنی است دولت من امید را به سفره شما باز می‌گرداند و انشاالله یک بار دیگر لبخند پیروزی بر چهره شما خواهد نشست.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه‌ داد: در مناظره قبلی گفته شد کسانی که نمی‌خواهند تا پایان بمانند به مردم اعلام کنند که به درستی هم گفته شد، من همانطور که شما احساس کردید تا پایان انتخابات هستم با همه هم رقابت خواهم کرد.

وی افزود: در مناظره قبلی من درباره امید و ایران صحبت کردم امروز می‌خواهم از مردم ایران و تمدن‌ ایران سخن بگویم، از آذربایجان که جان  ایران است از آقای مهدی باکری که وقتی از خاکریز دشمن عبور می‌کرد می‌گفت یاشاسین آذربایجان از قهرمانان، از طهرانی مقدم و قهرمانان اقوام  که با همه ملت ایران جنگ را به نتیجه رساندند.

رضایی تاکید کرد: دولت ما، دولت همه اقوام ایرانی است از اهل تسنن گرفته تا تشیع،  البته  نمی‌دانم چرا به خاطر زاگرسی بودن متهمم می‌کنند؟ من افتخار می‌کنم که زاگرسی هستم از قوم لر هستم و همه می‌دانند در تمام دوران زندگیم از همه اقوام ایرانی استفاده کرده‌ام.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امید زمانی تحقق پیدا می‌کند که در همه جا تزریق کنیم، از دولت‌های خواب آلود که شب می‌خوابند و قیمت بنزین را چند برابر می‌کنند و مردمی که هیچ توجیه نشدند و به خیابان‌ها می‌آیند و آن اتفاقات می‌افتد، باید خداحافظی کنیم.

وی ادامه داد: به ملت ایران قول می‌دهم ۱۴۰۰ سال گشایش آینده ایران است و آغاز جدیدی در ۱۴۰۰ خواهیم داشت، این سال به نام مبارک حضرت ولیعصر منتسب شده است و معتقدم مشکلات خداحافظی می‌کند .

رضایی بیان کرد: ما یک بار دیگر لبخند را به چهره مردم ایران و برکت را به سفره هایشان برمی‌گردانیم و مطمئن باشید آن آخرین ریالی که از جیب شما به جیب دیگران رفته است برخواهد گشت.

رضایی ادامه داد: مشاهده می‌کنیم در مناظرات کم‌تر به طرح و برنامه توجه شده است، برای جبران این نقیصه بخشی از برنامه خودم را اعلام می‌کنم؛ اول مسئله عدالت فقر و  محرومیت زدایی است.

وی افزود: دادن یارانه ۴۵۰ هزار تومانی حق مسکن ، سهام صندوق صنعت نفت؛دادن حقوق به زنان خانه‌دار و توجه به کسب و کارهای کوچک طرح من است.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: نفت در زمان مصدق ملی شد، اما دولتی شد ما می‌خواهیم به معنای واقعی نفت را ملی می‌کنیم.

وی تاکید کرد: اگر به طور واقعی این پنج مورد اتفاق بیفتد من امیدوار هستم یک فقیر در زندگی در ایران نباشد و اسم این طرح را هم “کفایت زندگی ” گذاشته‌ام.

رضایی خاطرنشان کرد: بعضی‌ها می‌گویند این منابع که می‌گویید از کجا فراهم می‌شود؟ مردم عزیز در  سال گذشته ۱۳۷ میلیارد دلار منابع دولتی در جامعه وارد شد، ولیکن به دلیل رانت کثیف و مافیایی که در کشور وجود دارد اکثر این پول‌ها به دست کسانی رفته است که صاحب حق نبودند.

وی تاکید کرد: ۴۰ درصد از این ۱۳۷ میلیارد که نزدیک ۵۷ میلیارد دلار است که قابل بازیافت است، ۱۰ میلیارد دلار را به دولت بدهیم که دیگر کسری بودجه نداشته باشیم و بقیه صرف این پنج مورد کنیم.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری یادآور شد: آن زمان که یارانه ۴۵ هزار تومانی پرداخت شد ۲۰ دلار بود،  اما چون به دست مافیای مفت‌خور رسیده است، این‌ها منابع را مانند جاروبرقی می‌کشند  بعد هم می‌گویند منابع نداریم.

وی تاکید کرد: انشاالله با تمام قدرت بدون مسامحه و ترس از کسی حق مردم را به خودشان می‌دهیم و سعی می‌کنیم این مشکل را حل کنیم.

رضایی تاکید کرد: مردم امروز در سخت‌ترین دوران زندگی خود هستند، حتی در زمان جنگ هم این روزها را نداشتیم؛  گرانی و فساد بیداد می‌کند.

وی ادامه داد: سوال می‌شود آیا تورم را می‌شود کاهش داد؟ بله می‌توان کاهش داد.آیا کرونا را می‌شود مهار کرد ؟ بله می‌شود. آیا می‌شود ارزش پول ملی را حفظ کر‌د؟ بله می‌شود.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: کشورهای ضعیف‌تر از ما این کارها را کرده‌اند، ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم؟ بحث ما نمی‌توانیم از ۲ دهه اخیر آمده است و جوانان را هم تحت تاثیر قرار داده‌اند.

وی یادآور شد: زمانی جوانان با دست خالی کارهای بزرگ انجام دادند اما امروز به حاشیه رفتند! من معتقدم سال ۱۴۰۰ سال گشایش خواهد بود.

رضایی ادامه داد: من بسیار از آقای زاکانی و همتی تعجب کردم، ۱۳۷ میلیارد دلار ارزش معادل دلاری یارانه‌های پنهان است. ده‌ها منبع هم برای آن بیان کردند با اینکه آژانس بین المللی انرژی، موسسه بین‌المللی در ایران گفته‌اند می‌شود شما می‌گویید نمی‌شود!

وی تاکید کرد: آقای همتی شما رئیس بانک مرکزی هستید، آقای زاکانی هم رئیس مرکز پژوهش‌ها هستند باید بدانند این مشکلات حل شدنی است. جناب آقای همتی و زاکانی مطمئن باشید پول که در کشور تامین می‌شود. 

رضایی گفت: در خصوص آقای رئیسی هم من قبول دارم مدیریت جهادی در کشور مستقر شود بسیاری از مسائل را حل می‌کند، امروز در دولت برنامه نیست در چهار سال اول ۳ بار برنامه عوض شد و تغییر کرد بحث آقای جلیلی را هم قبول دارم و آقای علی‌عسگری اگر می‌توانند مناظره سوم را تغییر دهند.

اگر در فرهنگ سیاسی کشور نمایش جای کار واقعی را بگیرد، امور جلو نمی‌رود

اگر در فرهنگ سیاسی کشور نمایش جای کار واقعی را بگیرد، امور جلو نمی‌رود

سعید جلیلی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در دومین مناظره انتخاباتی که با موضوع «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» برگزار شد؛ در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چه برنامه‌ای برای تقویت اعتماد مردم به  نسبت به دولت دارید اظهار داشت: اگر می‌خواهیم اعتماد مردم جلب شود، حتماً باید رفتار مسئولان درست شود؛ یکی از موضوعاتی که مانع اصلاح امور می‌شود، متاسفانه فرهنگ غلط سیاسی است که در نظام اجرایی و اداری  امروز ما وجود دارد. این مربوط به یک جناح و دو جناح و به یک دولت و دولت دیگر نیست بلکه متاسفانه یک موضوع فراگیر است که باید حتماً نسبت به آن توجه جدی شود. چه کسانی باشند که رقیب شما هستند و یا اینکه رفیق شما باشند ممکن است دچار چنین آسیبی باشند.

وی افزود: اگر از ساختار اجرایی و اداری کشور، فرهنگ سیاسی غلط را پاک نکنید باعث می‌شود ظرفیت‌های کشور و توانمندی‌های آن متوقف شود. اگر در فرهنگ سیاسی کشور نمایش جای کار واقعی را گرفت شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کارها جلو برود؛ با نمایش کشور اداره نمی‌شود؛ اگر شما آمدید مرتب به جای اینکه نتیجه کار را بیان کنید، فرآیند کار را توضیح دادید، یعنی بگویید اینکه فلان مقدار گزارش دادیم و سفر رفتم اما نتیجه‌ای نداشته باشند این فرهنگ، فرهنگ غلطی است و کارها پیش نخواهد رفت.

کاندیدای ریاست‌جمهوری بیان کرد: اگر کارهای ریشه‌ای را کنار گذاشتیم و به کارهای نمایشی پرداختیم، حتماً مشکلات کشور باقی می‌ماند یعنی اگر به اصلاح ساختار بودجه اهتمام نکردید، نظام نظارت بانکی را جدی نگرفتید و به کارهای روزمره پرداخته‌اید حتماً کشور را متوقف می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر نتیجه کارهای شبانه‌روزی مسئولان در زندگی مردم دیده نشود نشان می‌دهد آن کار واقعی نبوده و کاری نمایشی بوده است، تصریح کرد: اگر آمدید و توپی را شلیک کردید و هر جا خود می‌گوید همان جا هدف بوده است، مثلاً فلان توافق را کردیم که تحریم‌ها برطرف شود اما تحریم‌ها دو برابر شد و بعد بگویند جام اخلاق را برده‌ایم یعنی کار بدون نتیجه.

جلیلی با بیان اینکه اگر فرهنگ تسری پیدا کند و مثلا بارها تصمیم را به موقع نگرفته و یک کاری مرتب دچار وقفه شده  و سال‌ها کشور را معطل یک تصمیم گذاشته‌اید این همان چیزی است که کشور را دچار مشکل می‌کند، اضافه کرد: اگر مثلاً چند شغلی در بین مسئولان رواج داشته باشد و اگر چند شغلی یک فرهنگ شد و حتی یک ارزش شده و به یک ضد ارزش تبدیل نشد، افراد حتی نمی‌توانند کار را دنبال کنند.

وی ادامه داد: اگر ما می‌خواهیم برخی از کارها را دنبال کنیم باید مواظب باشیم که این فرهنگ سیاسی اصلاح شود تا خیلی از امور به راحتی شکل بگیرد، چرا که اگر این فرهنگ به نسل بعد رفت این بدتر می‌شود.

عضو شوای عالی امنیت امنیت ملی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که باعث می شود کشور پیش نرود فرهنگ سیاسی ما و کارهای نمایشی و تعارفات است، گفت: ما امروز درباره انتخاب رئیس‌جمهور صحبت می‌کنیم و رئیس‌جمهور کسی است که می‌خواهد ماشین حرکت دولت را راه بیندازد و دستگاه‌های مختلف را فعال کند. ما باید تعارف را کنار بگذاریم و واقعا آیا این نوع مناظره و چنین سوالاتی و همچنین این نوع پاسخگویی می‌تواند به مردم کمک کند؟ غرض از این جلسه آن است که مردم بتوانند انتخاب کنند. 

وی تصریح کرد: بسیاری از موضوعاتی که مورد توجه مردم است در گفت‌وگوهای ما مطرح نمی‌شود. ۲۷ درصد جمعیت ما در روستاها زندگی می‌کنند و باید گفته شود که برای آینده روستاها چه برنامه‌ای داریم. متأسفانه تا الان حتی یک سوال هم از بنده در این باره پرسیده نشده است. همچنین بانوان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند. درباره جوانان، نیروهای آموزش و پرورش و ورزشکاران حتما باید صحبت شود. این نوع صحبت کردن به انتخاب مردم کمک نمی‌کند. اگر ما می‌خواهیم کشور را نه تنها اداره، بلکه جهش دهیم باید بدانیم که اولویت ما چیست و مشخص شود با چه برنامه‌هایی باید این کار را انجام دهیم. 

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: هدف از برگزاری مناظره‌ها این است که مردم بتوانند بهتر انتخاب کنند. تقاضای بنده از نامزدها این است که همین جا این اصلاح را انجام دهیم و یک سوال مشخص شود. نمی خواهیم که از نامزدها تست هوش بگیریم، بلکه بهتر است به قول دانشجویان اوپن بوک «open book» باشد و نامزدها درباره یک سوال هر چیزی را که می‌دانند مورد مطالعه قرار دهند و نظر خود را درباره آن مطرح کنند. ما اگر صحبت از جمهوریت می‌کنیم، باید به این مسئله توجه کنیم که مردم باید بدانند کدام موضوع در اولویت است و نامزدها لازم است درباره این اولویت ها صحبت کنند.

وی  ادامه داد: حرف‌های پراکنده راه به جایی نمی‌برد. زمانی که ما از رئیس جمهور صحبت می‌کنیم، رئیس‌جمهور باید کسی باشد که بتواند با اقتدار و قوت دولت آینده را اداره کند و اگر ما می گوییم دولت باید جهش پیدا کند لازمه آن این است که رئیس جمهوری بتواند بگوید که برای فلان موضوع چگونه قرار است به دستگاه ها مأموریت دهد و برای آنها کار تعریف کند. رئیس جمهور مقتدر این نیست که چند حرف تند بزند یا سروصدا کند.

شیوه مناظره مانند مسابقه هفتگی شده است/ انحصار عامل اصلی ناکارآمدی و فساد است

شیوه مناظره مانند مسابقه هفتگی شده است/ انحصار عامل اصلی ناکارآمدی و فساد است

عبدالناصر همتی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در دومین مناظره انتخاباتی که با موضوع «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» برگزار شد؛ در پاسخ به این سوالی در خصوص اینکه نبود ارتباط معنادار میان نظام آموزشی و نیازهای واقعی اقتصادی و اجتماعی کشور باعث بالارفتن نرخ بیکاری تحصیلکردگان شده است برنامه شما برای مناسب‌سازی نظام آموزشی و انطباق آن با واقعیت و بازار کار چیست؟ گفت: من در ابتدا لازم می‌دانم انتقادی کنم به شیوه مناظره، شیوه مناظره مانند مسابقه هفتگی شده است. اگر می‌خواستیم مردم و ملت شریف ایران مواضع ما را به روشنی بدانند بهتر بود سوالات مهم‌تری مطرح شود. سوالاتی که برای مردم مهم است و بدانند نحوه پاسخ دادن کاندیداها به این سوالات چگونه است؟

وی ادامه داد: واقعیت این است که این هم نوعی انحصار است من مخالف انحصار در اقتصاد، سیاست، رسانه و فرهنگ هستم. انحصار عامل اصلی ناکارآمدی و فساد است. امروز انتخاب بین بد و بدتر و خوب و خوب تر نیست بلکه انتخاب بین افرادی است که معقتدند این در که در حال بسته شدن بر روی کنشگران است بسته شود و اجازه ندهیم کنشگری کشنگران و نفس جامعه را بگیرد. من فکر می‌کنم مهمترین وظیفه مردم این است که درباره این موضوع تصمیم‌بگیرند.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: من صدای بی صدایان و قدرت بی قدرتان هستم چرا این جملات را عرض کردم چراکه دولت من حامی آسیب‌پذیرترین افراد جامعه خواهم شد. اعتقاد دارم موفق‌ترین و بهترین کاری که می‌شود کرد این است که برای شهروندانی که آسیب‌پذیر هستند زندگی بهتر ایجاد کرد. سوخت‌برها کوله‌برها، بی‌شناسنامه‌ها، بی‌خانمان‌ها، افراد دارای معلولیت، کارگران غیررسمی، مهاجران، کودکان کار، زنان سرپرست خانوار کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، معتادان و … این‌ها معضل بزرگ جامعه ما هستند. ما اینقدر درگیر مسائل کوچک در جامعه شده‌ایم همه این مسائل را فراموش کرده‌ایم. اصل بحث من و هدف اصلی دولت من خواهند بود.

وی درباره آموزش گفت: در مورد آموزش که به نظر من بسیار مسئله مهمی است بازار رقابتی و فاقد انحصار نقش مهمی در توسعه کشور دارد. دولت در سه حوزه مسئولیت شدید دارد که شامل حوزه سلامت، آموزش و رسیدگی به افراد آسیب‌پذیر است. در مورد آموزش باید اساسی کار کنیم مدارس دولتی را کم اهمیت کرده‌ایم. یکی از برنامه‌های من برای آموزش تقویت مدارس دولتی از پایه است. می‌توانیم بسته‌هایی را تعبیه کنیم و اولیا براساس انتخاب خود ثبت‌نام کنند. مدرسه بدون اینکه هزینه‌اش توسط اولیاء پرداخت شود اداره شود و این کمک می‌کند اعتبار آن مدرسه بالا رود و مردم حق انتخاب داشته باشند نه اینکه به زور بخواهند ثبت‌نام کنند.

وی در ادامه سوالات قبل گفت: اگر جوانان تحصیلکرده بیکار هستند بخشی از آن به دلیل رشد منفی تولید است که اشتغال کاهش پیدا کرده و دوم به دلیل کرونا است که به بخش خدمات آسیب زده است و امیدواریم بتوانیم بحث واکسیناسیون را در دولت آینده حل کنیم. بتوانیم بخش خدمات را که توسط بخش خصوصی هم انجام می‌شود مانند موضوعات گردشگری، استارت‌اپ‌ها، کسب و کار که در اینستاگرام نیز زمینه خوبی دارد را گسترش دهیم همچنین مجوز موانع کسب و کار را برداریم.

وی در پاسخ به جلیلی مبنی بر طولانی شدن برخی روندها گفت: شما چرا FATF  را دو سال در مجمع تشخیص مصلحت نظام طول دادید. چرا سریع تصمیم نمی‌گیرید یا رد می‌کردید و به مردم می‌گفتید ما رد کرده‌ایم یا می‌پذیرفتید و اجازه می‌دادید ما کارهای اساسی‌مان را انجام دهیم و در لیست سیاه نرویم.

همتی در پاسخ به رییسی درباره اینکه ارز ۴۲۰۰ و تسهیلات بانکی باعث فاصله طبقاتی شده است، تصریح کرد: آقای رییسی شما دو سال است که عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی هستید شاهد بودید من با ۴۲۰۰ مخالف بودم چرا جلوی آن را نگرفتید. می‌توانستید آنجا محکم بایستید. مگر حضرتعالی شاهد نبودید که با اصرار من را مجبور کردند که ۵.۵ میلیارد دلار ارز مسدود شده را تبدیل به ریال کرده و نقدینگی ایجاد کنم و امروز آقای زاکانی آن را در سر من می‌کوبند. 

وی ادامه داد: بانک مرکزی چه تقصیری دارد فکر می‌کنم دوستان باید نامه‌ای به ترامپ بنویسند که خوشحال باش که شما تمام بلایی که سر مردم آوردید من آن را سر همتی و بانک مرکزی خالی می‌کنیم. بانک مرکزی چه تقصیری دارد. افرادی که از کاسبان تحریم حمایت می‌کنند الان در ستادهای عزیزان پول هنگفت خرج می‌کنند برای تخریب بنده چرا به این نکته اشاره نمی‌کنید.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه گویا مسئله تغییر کرده است، گفت: بجای کاندیدای پوششی و کار کمکی و پوششی به پلیس خوب و پلیس بد تبدیل شده است بجای این برنامه‌هایتان را بگویید. من دو سال در بانک مرکزی بودم همه گفتند شخصیتت خراب می‌شود گفتم عیب ندارد می‌خواهم برای کشور کار کنم. آقای رییسی مگر ۴۰ سال قوه قضاییه نبودند باید همه خرابکارهای‌های قوه قضاییه را پاسخ بدهند. 

وی با اشاره به اظهارات رضایی گفت: کل درآمد نفتی و ارزی ۵ میلیارد دلار در سال گذشته بوده است و نمی‌دانم این ۱۳۷ از کجا آمده است که این همه فساد در آن ایجاد شده است. حتی ۵ میلیارد تومان از ذخایر استراتژیک را گذاشتیم برای تهیه کالاهای اساسی و من فکر می‌کنم با انصاف بیشتری مسائل را مطرح کنند.

همتی ادامه داد: من خواهش می‌کنم به این توجه کنید ما ظرف ۲۰ سال رشد سرمایه ثابت‌مان ۴.۵ درصد بود از لحظه‌ای که تحریم شروع شد، تولید و سرمایه‌گذاری منفی است معلوم است که بیکاری زیاد می‌شود و من برای آن برنامه دارم.

همتی با اشاره به دیگر برنامه‌هایش برای دولت سیزدهم گفت: یکی از برنامه‌های من بحث اعطای مسئولیت بر اساس صلاحیت و شایستگی است برخی فکر می‌کنند اقوام و مذاهب تهدید برای کشور هستند اما من معتقدم اقوام و مذاهب قدرت برای کشور باشند و در انتصابات حتما به شایستگی فارغ از اینکه از برادارن اهل تسنن باشند یا اهل تشیع استفاده می‌کنم. در زمانی هم که در بانک مرکزی بودم یکی از مشاور ارشدم دکتر رحمانی از اهل تسنن بودند. من حتما در مدیریت ارشد از خواهران و برادران شایسته حداقل سه برابر آن چیزی که الان است استفاده خواهم کرد. 

وی با اشاره به معتادان گفت: درباره معتادان مخالفم که معتادان را بازداشت و زندانی کنیم. معتادان را باید توانمند کرده و به زندگی برگردانیم با داغ و درفش نمی‌توانیم با آن‌ها برخورد کنیم و باید به آنها توجه کنیم اعتیاد آن‌ها ناشی از  سیاست‌های غلطی بوده که در کشور ایجاد شده است و باید به این افراد توجه کنیم. 

وی با اشاره به افراد دارای معلولیت تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌های من توجه به زندگی اقتصادی و اجتماعی است ما کیلومتر‌ها پل می‌سازیم اما متاسفانه این افراد دارای معلولیت عزیز ما نمی‌توانند چند صدمتر در پیاده‌روها راه بروند.

همتی درباره محیط‌زیست گفت: محیط‌زیست برای من بسیار مهم است در پروژه‌ها محیط‌زیست حق وتو خواهد داشت و توجه جدی به بودجه و امکانات محیط‌زیست خواهم داشت. همچنین بحث حکمرانی اقتصادی را مطرح کردم و گفتم باید اصلاح کنیم بخش مهمی از آن است که میدان و دیپلماسی را که حاج قاسم عزیز و محمد جواد ظریف ایجاد کرده‌اند من پلی خواهم زد برای بهره‌برداری اقتصادی و توسعه اقتصادی کشور تا بتوانیم این توسعه را به جیب مردم ببریم حرکت و قدرت ما باید مبنای اقتصاد داشته باشد.

وی درباره تحریم‌ها گفت: رفع تحریم فوری‌ترین ضروریت‌هاست که باید به صورت جدی پیگیری کنم اگرچه کارهای زیادی داریم اما باید به سرعت در خصوص تحریم‌ها اقداماتی را انجام دهیم.

صداوسیما ملی بود و سپس میلی شد و الان عشقی شده است/ آقای قاضی چرا باید شاهد فیلترینگ باشیم؟

صداوسیما ملی بود و سپس میلی شد و الان عشقی شده است/ آقای قاضی چرا باید شاهد فیلترینگ باشیم؟

محسن مهرعلیزاده کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در دومین مناظره انتخاباتی که با موضوع «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» برگزار شد؛ در پاسخ به سوالی در خصوص مقابله با سیاست فشار حداکثری گفت: براساس سیاست‌های نظام و به دلیل بدعهدی‌‌های امریکا، مواضع جمهوری اسلامی مواضع درستی است و باید با قوت در مذاکرات حاضر شویم و برجام را زنده کنیم. البته همه نهادهای کشور باید همکاری کنند تا این مذاکرات به نتیجه برسد. 

وی در خصوص اظهارات رییسی مبنی بر دلجویی آذری‌زبانان از وی نیز گفت: من فکر نمی‌کنم آذری زبان‌ها به ایشان توهین کرده باشند ضمن اینکه آذری زبان نداریم آنچه که هست در مناطق آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، زنجان، همدان، خراسان، شیراز و اصفهان ترک زبان است و‌ واژه آذری زبان درست نیست. 

مهرعلیزاده ادامه داد: ما اخلاق را چه چیزی تعریف می‌کنیم؟ اگر سخنی درباره مدرک آقای رییسی عرض کردم مطلب حقی بود، ایشان شش کلاس درس خواندند و سپس دروس حوزوی خواندند و معادل‌سازی کردند. مسائل اخلاقی را باید در عمل و‌ در جامعه جاری و‌ ساری کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه صدا و سیما ۵ دقیقه از مستند من را سانسور کرد، گفت: صداوسیما ملی بود و سپس میلی شد و الان عشقی شده است.

مهرعلیزاده خطاب به رییسی گفت: آقای قاضی چرا باید شاهد فیلترینگ باشیم؟

وی اظهار کرد: من در مورد راه حل آقای رئیسی در  خصوص کاهش فاصله طبقاتی باید بگویم که راهکارهای ایشان هیچ ارتباطی با مسائل امروز ندارد. مشکلات ملموس است. حداقل افزایش حداقل دستمزد را داشته باشیم که اکثراً یک یا دو درصد زیر تورم افزایش حقوق وجود داشته است. همه ساله این افزایش دستمزدها به تعویق افتاده است. آمارها، آمارهایی نیست که بتواند کارگران را راضی کند . باید موضوع سه جانبه‌گری کارگر، کارفرما و دولت را داشته باشیم تا بتوانند از حقوق خود دفاع کنند.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: مطلب بعدی، مسئله معلمان است که مدتی است رتبه‌بندی‌هایشان میان مجلس و دولت پاسکاری می‌شود. ظلم فاحشی در رتبه بندی و شناسایی و تطبیق مدرک آنها صورت گرفته است. آنها باید با افزایش تخصص، از مزایای شغلی برخوردار شوند.

وی به مشکلات کولبران و سوختبران اشاره کرد و گفت: کولبران، سوختبران و ته‌لنجی‌ها اقشار فراموش شده‌ای هستند که باید در مورد آنها فکری شود.

مهرعلیزاده اضافه کرد: اکنون در کشور ۷ میلیون نفر سرپرست خانوار اعم از زن و مرد داریم که حداقل سه میلیون نفر آنها هیچ معیشتی ندارند و نیازمند کمک خیرین هستند. باید صندوق درآمد پایدار برای آنها تهیه شود که حداقل نصف حداقل دستمزد کارگران به آنها اختصاص یابد.

وی بیان کرد: باید برای همه مردم و مخصوصاً قشر ضعیف، بیمه تکمیلی رایگان تهیه شود که آنها از بیمه رایگان برخوردار شوند. این بیمه عادی برای همه وجود دارد اما در حد یک درمان جزئی است؛ این افراد با ایجاد کوچکترین مشکل یا عمل جراحی، باید کل زندگی‌شان را بفروشند.

مهرعلیزاده ادامه داد: در خصوص هنرمندان نیز همین مشکل را داریم. حتی پرستاران در این دوران کرونا هم از نظر روحی و روانی و هم از نظر دستمزدها آسیب دیده‌اند.  معلمان در این فاصله که بار تحصیلی به دوش خانواده‌ها افتاد، زحمت‌شان مشخص شد. باید غنی‌سازی مجددی در خصوص آموزش و پرورش انجام دهیم تا برای آینده نیرو آماده کنیم.

مهرعلیزاده بیان کرد: باید فضاها آماده‌سازی شود که معلولان عزیز احساس معلولیت نکنند و باید در جهت رشد آنها برنامه‌ریزی کنیم. در خصوص جوانان بارها صحبت شده است. امروز ۱۰ میلیون جوان در سن ازدواج داریم که وضعیت مشخصی ندارند و بلاتکلیف هستند. باید در نظر داشته باشیم که جوانان واقعیت‌های امروز جامعه و صاحب آینده کشور هستند. ما باید سبک زندگی جوانان دهه ۷۰ و ۸۰ را بپذیریم. اگر دختر خانمی ذره‌ای موهایش بیرون باشد، نباید به او پیامک وحشت بدهیم. از آقای رئیسی که قاضی هستند،  انتظار داریم که در این مورد تذکر بدهند. 

وی تأکید کرد: عده‌ای در جامعه ایجاد رعب وحشت کرده و مردم را نگران می‌کنند. چهار جوان به پارک رفته و بازی می‌کنند و سپس آنها را دستگیر می‌کنند. همین کار منجر به فرار نخبگان و نیروهای آینده کشور می‌شود.

مهرعلیزاده  به عملکرد دولت برای کنترل کرونا اشاره کرد و ادامه داد: در مورد کرونا هم طور دولت بسیار کوتاهی کرده است. وزیر کشور باید بخش خصوصی را فعال و واکسن را به موقع وارد می‌کرد. بسیاری از شرکت‌های خصوصی داریم که می توانند بدون انتقال ارز به خارج از کشور، واکسن تولید کنند. به مردم عزیزمان عرض می‌کنم، قیمت واکسن کرونا ماکسیمم بین دو تا ده دلار است که به قیمت آزاد ۲۰۰ هزار تومان می‌شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در انتقاد از وزارت بهداشت بیان کرد: اگر وزارت بهداشت دست از مافیا برمی داشت و در جهت اجازه دادن به واکسیناسیون مردم گام برمی‌داشت، تاکنون واکسن‌ها زده می‌شد. وزیر بهداشت به جای این که با پرستاران با شعر و شاعری مسئله را تمام و با مردم با قسم حضرت عباس رفتار کند، عمل کرده یا در خانه بنشیند و همان جا قسم حضرت عباس بخورد. آقایان سعی کنند جدی باشند. آنها از مردم زندگی شان را گرفته‌اند. 

وی گقت: برنامه من این است که اگر رئیس جمهور کشور شوم، قول می‌دهم که در عرض سه ماه، تمام مردم ایران واکسینه شوند و بخش خصوصی می‌تواند واکسن وارد کرده و کار را انجام دهد. در مورد مهارت‌افزایی جوانان و بازنشستگان نیز برنامه دارم.

نباید ساحت علم را محصور کنیم/ دولت سلام می‌خواهد نظام اداری کشور را اصلاح کند

نباید ساحت علم را محصور کنیم/ دولت سلام می‌خواهد نظام اداری کشور را اصلاح کند

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در دومین مناظره انتخاباتی که با موضوع «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» برگزار شد؛ در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه‌های خود برای از بین‌بردن تعارضات بین بخشی بین دستگاه‌ها گفت: یکی از مشکلات امروز، نظام اداری کشور است که دولت سلام می‌خواهد آن را اصلاح کند، در نحوه تقسیم وظایف از یک طرف وزارتخانه بخشی و از یک طرف وزارتخانه موضوعی داریم، البته شوراهای بالادستی داریم و نهادهایی که در بدنه دولت و خارج از آن هستند نیز وظایف شبیه به هم دارند.

وی افزود: به طور مثال در حوزه فرهنگ ۳۸ سازمان فعال داریم، در بهداشت و آموزش نیز همین وضعیت را داریم، البته برای فرار از پاسخگویی شوراهایی درست شده و وزرا نیز مصوباتی که مدنظر دارند در شورا به تصویب می‌رسانند که مسئولیت‌ها مشخص نشود، باید باز طراحی برای دولت داشته باشیم، ما یک مدل حکمرانی تهیه کردیم بر اساس نظریه مردم رشید ما  کارها را  کاملاً محیطی می کنیم و در اختیار فرمانداران و استانداران قرار می‌دهیم بودجه به جای دستگاهی منطقه‌ای توزیع می‌شود، همچنین در اختیارات هیئت وزیران در دولت ۵ فرماندهی ایجاد می‌کنیم که در هر ۵ حوزه هر کدام از فرماندهان دبیران شورای عالی مربوط می‌شوند و سه حوزه کل ایجاد خواهد شد که بین رئیس‌جمهور، و وزیر کشور، معاون اول و استانداران است که یک مثلث اداری اجرایی است، مثلث دوم بین رئیس جمهور معاون برنامه و بودجه و سازمان اداری استخدامی و وزرا است و مثلث سوم متشکل از رئیس جمهور رئیس دفتر رئیس جمهور خواهد بود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:  ما علما و دانشمندان مختلف در علوم و اقتصاد و در حوزه‌های دیگر داریم که از آنها تلمذ کرده‌ایم ما نباید ساحت علم را محصور کنیم که این خود انحصارطلبی است.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در قسمت دوم مناظره و درباره نقد اظهارات سایر کاندیداها گفت: پیروزی تیم فوتبال و والیبال را تبریک می‌گویم، البته یک شیطنت‌هایی در محل برگزاری مسابقات انجام شد که وزارت خارجه باید قوی‌تر وارد می‌شد در دولت سلام اجازه نخواهیم داد برخی از نهادهای بین المللی هر کاری دلشان خواست انجام بدهند و ما بپذیریم. البته پیروزی‌های اخیر نشان دهنده توانایی جوانان است.

وی افزود: جوانان ما امروز متاسفانه بهترین سال‌های عمرشان را در پشت موضوعاتی می‌گذرانند، به طور مثال پنج سال محصور و محدود در اتاقی می‌گذرانند برای کنکور و مسئله دیگرشان سربازی و کیفیت سربازی است، تحصیلات طولانی درازمدت و مدارک متعدد و بدون مهارت کافی نیز یکی دیگر از مشکلات است برخی مواقع طولانی شدن تحصیل به نوعی نیمی از آن اضافه است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: متاسفانه مهاجرت نیز پدیده روبه رشدی است که در دولت اخیر دیگر غوغا شده است که در حوزه نخبگان این موضوع بیشتر شده است، حال جوانان ۲۵ تا ۳۰ ساله ما امروز چگونه است یا خسته از کنکور و یا درگیر سربازی، امروز جوانان مشکل بیکاری، مسکن و درآمد دارند و حسرت تشکیل زندگی دارند. دولت‌ها سیاست‌های روشنی برای حمایت از جوانان نداشتند.

وی ادامه داد: موضع دولت سلام خانواده و جوانان است و در دولت جوان انقلابی آنها کارگشا و راهگشاست، سامانه‌ای برای حذف کنکور ایجاد خواهیم کرد و مسئله سربازی را حل و فصل خواهیم کرد با گفت‌وگو با نیروهای مسلح طرح جامعی خواهیم داشت که مسئله سربازی به سمت مسئله سرباز حرفه‌ای برود برای هر شهر برنامه داریم که جوانان همان شهر در آن شهر مشغول به کار شوند، صندوق اعتباری خانواده نیز خواهیم داشت که ۵۰۰ میلیون تومان برای ازدواج،  تهیه جهیزیه و مسکن جوانان پرداخت خواهد کرد.

قاضی‌زاده در پاسخ به نقد صحبت‌های دیگر کاندیداها گفت: در تهیه برنامه و رویکردهای دولت عزیزان برخی موضوعات باید پیشران باشد، بنده معتقدم مدل اداره کشور دچار اختلال است و مدیریت حکمرانی باید تغییر کند برخی از دوستان سطح برنامه و پروژه‌ها یا رویکرد‌های‌شان متفاوت است، پرسیدن سوال‌ها باعث می‌شود تا آورده و تفاوت‌های کاندیداها دیده نشود، شاید می‌شد مناظره‌ها  به شکل دیگری برگزار می‌شد که تفاوت‌ها در رویکردها دیده شود.

وی گفت: بخشی از جامعه که باید به آن توجه شود معلولین هستند آنها شهروندان درجه یک هستند، ۱۰ درصد جامعه دارای معلولیت است آنها می‌توانند زندگی خودشان را اداره کنند آنها نیاز به دریافت صدقه ندارند و نیاز به حمایت به عنوان محروم ندارند، باید ابزار و وسایل آمادگی محیطی برایشان فراهم شود متاسفانه امروز علی‌رغم اینکه قانون خوبی در مجلس تصویب شده است معلولان مورد توجه قرار نگرفته‌اند و قانون نیز به نتیجه درست نرسیده است در دولت سلام برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا معابر و غربالگری افراد دارای معلولیت انجام شود و مسائل ازدواج و طلاقشان حل شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: چیزی که در مطالب شما ندیدم مسئله جانکاه کرونا است و وضعیتی است که در میان مدت جهان گرفتار آن شده است، ما متاسفانه آمار فوتی بالایی در کشور داریم این آمار فوت غیرقابل توجیه است، صدا و سیما هر روز اوضاع جهان را مرتب گزارش می کند، ولی مثلاً نمی‌گوید که کره جنوبی تنها ۹۷۴ فوتی داشت یا ویتنام که ۵۳ فوتی یا چین که مرکز شیوع بود کلاً ۴۶۳۴ فوتی داشت خیلی از این کشورها هنوز واکسیناسیون را شروع نکردند اما دولت و مدیر قاطع داشتند که دچار بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری نبودند،  اخیراً عزیزی در کلاب هاوس گفت می‌توانستم ۱۸ میلیون دوز در مرداد واکسن کرونا وارد کنم که دولت همراهی نکرد، این تعداد باعث کاهش ۸۰ درصدی فوتی در کشور می‌شد که حرف خیلی وحشتناکی بوده است که این امکان را داشتیم که واکسن بیاریم و افراد پرخطر را واکسینه کنیم اما نشد.

جمعیت کشور در نقطه بحرانی قرار دارد/ زوج‌های بدون فرزند را بیمه می‌کنیم

جمعیت کشور در نقطه بحرانی قرار دارد/ زوج‌های بدون فرزند را بیمه می‌کنیم

علیرضا زاکانی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در دومین مناظره انتخاباتی که با موضوع «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» برگزار شد؛ در پاسخ به سوالی در خصوص سوالی مبنی بر اینکه “رشد جمعیت کشور بر خلاف پیش‌بینی‌های انجام شده است. برنامه شما برای مبارزه با کاهش جمعیت چیست؟” توضیخ داد: جمعیت کشور در نقطه بحرانی قرار دارد. نرخ رشد جمعیت حدود ۰.۸ درصد است در حالیکه این نرخ در سال ۶۰ معادل ۱.۷ درصد بود. ما باید نرخ جمعیت را به ۲.۳ برسانیم.

وی درباره ۴ رویکرد اصلی دولت خود بیان داشت: تعلیم و تربیت، تحکیم خانواده، احیای تندرستی، صیانت از محیط زیست چهار برنامه اصلی در زمینه فرهنگ و اجتماع است. 

به گفته این نامزد، نتایج یک پیمایش در سال ۸۴ نشان می‌دهد که ۷۰ درصد خانواده علاقمند به داشتن ۲ فرزند هستند اما در سال ۹۸، آنها به ۳ فرزند اقبال دارند.

وی تصریح کرد: نماینده دولت در اینجا حضور دارد که حاضر نیست درباره آمار و ارقام با ما مذاکره کند. شرایط به سمتی رفته است خانواده‌ها باید ماهی ۱ میلیون برای پوشک هزینه کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: شرایط به گونه‌ای است که خانواده ۵۰ درصد درآمد خود را برای پرداخت اجاره‌بها یک خانه ۵۷ متری هزینه می‌کنند. خانواده‌هایی نیز که در شهرهای دیگر زندگی می‌کنند باید ۲۸ درصد درآمد خود را صرف اجاره مسکن کنند. 

زاکانی از بیمه کردن زوج‌های بدون فرزند خبر داد و گفت: ما با بیمه کردن زوج‌های که فرزند ندارند،  شرایط فرزندآوری را برای آنها مهیا می‌کنیم. ما به دنبال حل مشکلات مسکن، اشتغال و ایجاد امید در جامعه هستیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم نیمه اول مناظره اظهار کرد: برخی خود را صدای کولبران می‌دانند، حدود ۹۵ درصد از کالای قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود. چرا دولت از این موضوع جلوگیری نکرده است؟ چرا شرایط برای زندگی مطلوب کولبران به وجود نیامده است؟

به گفته رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، ما در شرایطی قرار داریم که غنا در برابر فقر، آزادی‌خواهی در برابر استبداد، استقلال در برابر بیگانه پرستی، عدالت در برابر تبعیض قرار دارد، گفت: بررسی دقیق شرایط کنونی نشان می‌دهد که دولت در کدام سمت ایستاده است. سال ۹۲، برخی با روشی رای گرفتند، ادم نباید از ۱ سوراخ دوبار گزیده شود.

وی ادامه داد: بی‌توجهی به وضعیت بانک‌ها، پایه پول و نقدینگی سبب شرایط موجود شده است. ما باید درباره این موضوع بیشتر صحبت کنیم. تمرکز روی منابع یکی دیگر از نکاتی است. آقای رضایی درباره امار و ارقامی  صحبت کردند که با توجه به دارایی دولت، اجرای آن سخت خواهد بود، مگر اینکه ایشان ریز محاسبات ۱۳۷ میلیارد را ارائه دهد.

وی در سومین بخش از نیمه اول مناظره اظهار کرد: من باور دارم، کشور ما دچار انسداد نیست یلکه مشکلات کشور ناشی از رویکردها، مدیریت و زیاده‌خواهی‌هاست. 

زاکانی با انتقاد از نحوه برگزاری مناظره تصریح کرد: من حاضر به مناظره با تمام افراد حاضر هستم. ترجیح می‌دادم تا مناظره به صورت ۲ به ۲ برگزار می‌شد.

نامزد انتخابات افزود: اداره کشور باید با ارائه بسته‌های مدیریتی باشد نه اینکه به صورت کاریکاتوری اداره شود. بسته‌های مدیریتی باید با یکدیگر همپوشانی داشته باشد.

زاکانی برنامه‌های خود را تشریح کرد: ما در حوزه سلامت اقداماتی خواهیم داشت که بیماران دردی جز بیماری خود نداشته باشند. مشکلات معیشتی و فقر را در نخستین سال دولت خود مرتفع خواهم کرد. برنامه‌ای ۶ فصلی برای حل فقر در جامعه تنظیم کرده‌ام که در هر لحظه امکان اجرای آن وجود دارد و منابع آن مشخص است.

زاکانی ادامه داد: ما باید پاسخگوی آزادی مدنی مردم باشیم، شفافیت‌سازی و ایجاد نهادسازی نوین برای مطالبات و اعتراصات مردمی مورد توجه قرار گیرد‌ اصل ۸ و ۲۷ قانون اساسی نیز باید در کانون توجهات قرار گیرد.

وی درباره زنان سرپرست خانوار افزود: توجه به اصل ۱۰ و ۲۱ قانون اساسی نیز مهم است. تنها ۱۷۷ هزار از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بیمه هستند.

ادامه دارد…


Source link

درباره dapamo

همچنین ببینید

فارغ از هرگونه گرایش و سلیقه، به پیشرفت ایران اسلامی بیندیشیم

پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری علی لاریجانی خطاب به جوانان‌بیانیه ای صادر کرد. به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *