خبر فوری

مشکل امروز ما تامین اعتبارات و پول نیستم بلکه مساله سوءمدیریت و نظام بهره‌برداری است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مشکل امروز ما در کشور تامین اعتبارات و پول نیست، تصریح کرد: مهمترین مسئله ما سوءمدیریت و نظام بهره برداری است. کشور ما شرایطی دارد که به هر نحوی که شده می‌توان اعتبارات را از محل‌های مختلف تامین کرد.

به گزارش ایلنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست بررسی طرح گرمسیری غرب کشور که صبح امروز دوشنبه با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزیر نیرو، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء، معاون سازمان برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با برشمردن اهمیت این طرح، بر تزریق هر چه سریع‌تر اعتبارات به این پروژه مهم و ملی تاکید کرد. 

وی اضافه کرد: تاکنون اعتبارات زیادی صرف پیشبرد این پروژه شده و لازم است که طرح گرمسیری با تزریق اعتباری ۵ هزار میلیاردی تا دو سال آینده به بهره برداری نهایی برسد. 

به گفته قالیباف، بخشی از اعتبارات این پروژه باید از محل ماده ۵۶ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت تامین مالی و بخشی دیگر باید از محل دارایی‌های دولت تامین شود. 

وی همچنین به موضوع نظام بهره‌برداری از پروژه‌های ملی اشاره و بیان کرد: براساس آنچه در اهداف این طرح آمده ۳۰ درصد از هزینه‌کرد اعتبارات این پروژه باید از محل بهره‌برداری طرح بازگردد که این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است. در کنار این مسئله مردمی‌سازی و بهره برداری این طرح به نفع معیشت و اشتغال مردم، از دیگر موضوعاتی است که باید در بهره برداری از این طرح مورد توجه قرار گیرد. 

قالیباف با بیان اینکه مشکل امروز ما در کشور تامین اعتبارات و پول نیست، تصریح کرد: بلکه مهمترین مسئله ما سوء مدیریت و نظام بهره برداری است. کشور ما شرایطی دارد که به هر نحوی که شده می‌توان اعتبارات را از محل‌های مختلف تامین کرد اما مساله اصلی ما در کشور ضرورت کنار گذاشتن روش‌های سنتی و استفاده از تجربیات روز دنیا برای حوزه نظام بهره برداری است. 

قالیباف افزود: به دلیل فقدان نظام بهره برداری در طرح‌ها شاهد هستیم که بسیاری از اعتبارات در پروژه‌های بزرگ حیف می‌شوند، نمی‌گوییم این اعتبارات میل می‌شود اما به دلیل‌عدم نظارت و نبود نظام بهره برداری این بودجه‌ها حیف می‌شود. 

رئیس مجلس در پایان دستور تشکیل ستادی برای پیگیری میزان پیشرفت طرح گرمسیری را صادر کرد و گفت: باید جلسات این ستاد متشکل از دستگاه‌های مختلف اعم از قرارگاه خاتم الانبیا (ص)، سازمان برنامه و بودجه، وزارت نیرو، وزارت جهاد، دستیار رییس مجلس در حوزه خدمت و پیشرفت و رؤسای کمیسیون‌های کشاورزی و اقتصادی تشکیل شود تا به اهداف مد نظر طرح دست یابیم. 

وی تاکید کرد: جلسات این ستاد باید برای پیگیری دو موضوع تامین مالی طرح و تدوین نظام بهره برداری به صورت مستمر تشکیل شود و بنده هم به صورت فصلی در این جلسات حضور خواهم داشت. 

در جریان نظارت میدانی رییس مجلس و تعدادی از نمایندگان از استان ایلام، مشکلات و مسائل این استان از جمله موانع تکمیل پروژه مهم گرمسیری غرب کشور در دستور کار قرار گرفت. در این جلسه گزارشی از روند پیشرفت طرح گرمسیری ارائه و روش‌های تامین مالی و نظام بهره برداری این طرح مورد بحث و بررسی قرار گرفت.​


Source link

درباره dapamo

همچنین ببینید

مصوبه «راهکارهای جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان» ابلاغ شد

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه جلسه ۸۴۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۴ خرداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *