خبر فوری

فلسفه تشکیل شورای نگهبان پاسداری از اسلامیت و جمهوریت است

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان گفت: فلسفه تشکیل شورای نگهبان حفاظت، پاسداری و صیانت از اسلامیت و جمهوریت است.


به گزارش ایلنا، سیامک ره‌پیک قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به ۲۶ تیر، سالروز تشکیل این شورا، در سخنانی، اظهار داشت: قانون اساسی ارزش‌هایی را بیان کرده که جمهوریت و اسلامیت دو ارزش اساسی آن است که سازوکارهایی برای مراقبت از این دو ارزش در نظر گرفته شده است

وی با بیان اینکه شورای نگهبان در سایر کشورها هم وجود دارد، گفت: فلسفه تشکیل شورای نگهبان حفاظت، پاسداری و صیانت از ارزش‌های بنیادین یعنی، اسلامیت و جمهوریت است.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان با تأکید بر اینکه تصمیمات شورای نگهبان از طریق رأی‌گیری انجام می‌شود، گفت: در تصمیمات شورای نگهبان نظری معتبر است که ۷ نفر از اعضا رأی مثبت بدهند و آن را تأیید کنند، هم در مصوبات و هم بررسی صلاحیت‌ها، البته در تفسیر قانون اساسی ۹ نفر باید رأی مثبت بدهند.

ره‌پیک همچنین با اشاره به شیوه انتخاب دبیر و قائم‌مقام در جلسات این شورا، اظهار کرد: شیوه انتخاب دبیر، قائم‌مقام دبیر و سخنگو در شورای نگهبان از طریق رأی‌گیری است.

وی تصریح کرد: در فرآیند قانونگذاری در مجلس، مصوباتی قانونی است که در بررسی شورای نگهبان مغایرتی با شرع مقدس و قانون اساسی وجود نداشته باشد.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: اگر شورای نگهبان ایرادی به مصوبه مجلس شورای اسلامی بگیرد و آن مصوبه مغایرتی با شرع مقدس یا قانون اساسی داشته باشد، مجلس باید آن ایراد را رفع کند که غالباً اینگونه است و در رفت و برگشت بین شورای نگهبان و مجلس ایراد برطرف می‌شود.

وی ادامه داد: اما اگر مجلس نظری داشته باشد، می‌تواند به نظر خود اصرار و آن مصوبه را به مجمع تشخیص مصلحت بفرستد که نهایتاً مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر نهایی را می‌دهد.

ره‌پیک خاطرنشان کرد: شورای نگهبان تلاش وافر خود را انجام داده تا با توجه به قوانین موجود وظایف قانونی و دینی خود را در بحث انتخابات انجام دهد.


انتهای پیام/


Source link

درباره dapamo

همچنین ببینید

تعدادی از نمایندگان تهران در مجلس از شرکت پالایش نفت تهران بازدید کردند

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن بازدید از شرکت پالایش نفت تهران با آرمان‌فر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *