خبر فوری

سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه مطرح کرد: جابجایی 482 نفر از ائمه جمعه سراسر کشور در 3 سال گذشته

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام علی نوری معاون سازماندهی و سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه 28 تیر) به شکل ویدئو کنفرانسی برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: امروز در 891 نقطه از ایران اسلامی هر جمعه اجتماع مومنین با محوریت نماز جمعه به عنوان قرارگاه اخلاق و تقوا و معنویت و آگاهی بخشی و بصیرت افزایی رقم برگزار می شود.

وی افزود: به همین منظور لازم بود تا با هدف فرهنگ سازی در حوزه نماز جمعه  در میان نوجوانان، جوانان، برادران و خواهران و اقشار و اصناف  و آشنایی  آنها با جایگاه و ظرفیت نماز جمعه اقداماتی صورت گیرد که در این راستا  سه فراخوان از سوی ما به اجرا در آمد. فراخوانی برای گرافیست های کشورمان برای حضور در یک کارگاه سه روزه به منظور ارائه آثار ارزشمندشان با موضوع نماز جمعه صورت گرفت  و پس از پایان فراخوان آثار نهایی در سایت امامت نماز جمعه قرار گرفته تا بتوانیم فضاسازی شهری را با این آثار فاخر داشته باشیم. 

سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گفت: فراخوان دومی را با عنوان فراخوان شعر در نماز جمعه صورت دادیم که در قالب آن از شعرای جوان و انقلابی در سراسر کشور دعوت کردیم  تا در باره نماز جمعه به خلق اثر بپردازندتا در مجموع این آثار بتواند در ارتقای حوزه فرهنگی نماز جمعه اثرگذار باشد. همچنین در کنار این امور رونمایی از کتابی که از فرمایشات مقام معظم رهبری مرتبط با نماز جمعه است نیز دیده شده است که با فهرست نویسی مطلوب در 5 مرداد ماه رونمایی خواهد شد.

نوری با اشاره به راه اندازی سامانه ای برای احصا و تجمیع مطالبات و دغدغه های مردمی در سراسر کشور  خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در 5 مرداد امسال تقارن اعیاد ولایت و امامت را در پیش داریم و همچنین دومین تقارن آغاز بکار دولت سیزدهم است، تلاش شده تا در یک پیش بینی خوب به استقبال دولت تحول آفرین برویم که این تحول آفرینی نیازمند شناخت دقیق مسئله ها در مقیاس سراسر کشور است.

وی افزود: ما قائل هستیم که نهاد امامت جمعه شبکه گسترده میدانی در سطح کشور است که می تواند پیشگام در رفع موانع پیش روی دولت و مردم باشد. به همین منظور  از طریق طراحی سامانه ای در سه محور فرهنگی، اجتماعی  و سیاسی و در حوزه زیرساختی و عمرانی از ائمه جمعه درخواست شد تا با تشکیل گروه های نخبگانی اقدام به احصای دقیق مسائل و  پروژه ها و اقدامات نیمه کاری که برای مردم مشکل ایجاد بپردازند که با همت ائمه جمعه در سراسر کشور قریب به 7 هزار مسئله شناسایی شد که امروز به شکل اولویت بندی شده و تفکیک شده  به ویژه در حوزه رفاهی، زیرساخت آبرسانی و عمرانی در 891 نقطه از کشور در اختیار ما است  و  توانستیم هدیه خوب و ارزنده ای را برای دولت جدید فراهم کنیم تا گزارشی ملی با تفکیک استانی توسط ریاست شورا به ریاست جمهور اهدا شود و این هدیه شبکه ائمه جمعه به رئیس جمهور جدید است تا بتوانیم نقش آفرینی مثبتی در حوزه مرتفع کردن چالش ها و مشکلات مردم در نقاط مختلف کشور داشته باشیم. 

سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در ادامه با اشاره به رویکرد جدید این نهاد پس از انتصاب حجت الاسلام حاج علی اکبری و بیان آمار و ارقامی از تحولات صورت گرفته در این مدت زمانی گفت:  نهاد امامت جمعه به عنوان گسترده ترین و منعطف ترین مجموعه در کشور توانسته به ارتقای سرمایه انسانی دست بزند.  ما در 891  پایگاه کشور برگزاری نماز جمعه را داریم که در سه سال گذشته در 191 پایگاه خود توانسیتم  از رویش های انقلاب اسلامی که طلاب دانش آموخته بودند به عنوان ورودی های شبکه امامت جمعه  استفاده کردیم که در مقایسه با کل ائمه جمعه حدود 22 درصد تغییر را در سطح ائمه جمعه در سراسر کشور نشان می دهد. 

نوری افزود: همچنین در  سه سال ونیم گذشته  شاهد جابجایی 291 نفر از ائمه جمعه به جهت اتمام ماموریت شان  بودیم که 33 درصد توانستیم تغییر را در مجموع کشوری داشته باشیم که در مجموع  گزینش و جابجایی ها  تغییرات 54.3 درصدی را  در شبکه امامت جمعه  شاهد بودیم که در مقایسه با دیگر سازمان های انقلابی کشور رقم قابل توجه است ضمن اینکه باید به این مسئله نیز توجه داشت که ما با یک مجموعه از ائمه جمعه و کارگزارانی مواجه هستیم که در زمره فرزانگان و نخبگان و شخصیت های علمی و سیاسی کشور هستند که در عین حال با نهایت تکریم و احترام  و ضمن حفظ ظرفیت ها و استخوان بندی اصلی شبکه امامت جمعه توانستیم  جوانان و رویش های انقلاب اسلامی را جایگزین پیشکسوتان عزیز این حوزه کنیم که این اقدام ناشی از نگاه تحول گرا و تحولخواهی است که برگرفته از منویات مقام معظم رهبری بوده است. 

سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه  در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه پس از انتصاب حجت الاسلام حاج علی اکبری شاهد تحولات مثبتی در بدنه شورای سیاست گذاری ائمه جمعه از جمله اقدامات مثبت برخی ائمه جمعه در برخی شهرستان کشور و همراهی آنها با مردم در حوزه مطالبه گری ها و حضور در متن مردم بودیم. از سوی دیگر شاهد حضور نخبگان و اساتید دانشگاهی از جمله آقای دکتر رحیم پور ازغدی بودیم که با اظهارات انقلابی و روحیه مطالبه گری و انتقادی داشتند روح تازه ای به نماز جمعه های تهران داده بودند ولی متاسفانه پس از یک دوره کوتاه شاهد حذف ایشان از سخنرانان نماز جمعه تهران بودیم. با بیان این توضیحات سوال این است که آیا باید امیدوار باشیم که رویکرد تحولی نهاد امامت ائمه جمعه همانند روزهای ابتدایی فعالیت آقای حاج علی اکبری ادامه پیدا کند؟ گفت: عنوان نماز جمعه با محوریت خواندن نماز است و خطبه بخشی از آیین نماز جمعه محسوب می شود.  

وی افزود: نکته دوم این است که در موضوع خطبه که ما قواره و چارچوب و سیاست هایی در نحوه خطبه خوانی هم در نگاه دینی و فقهی ما در مورد امام جمعه به عنوان خطیب جزء نگاه مورد اشاره و لحاظ است که از  ویژگی های خطیب قدرت خطبه خوانی او است. ثانیا باید این اصل را از ما بپذیرید که با 891 خطیب در سراسر کشور و به صورت هفتگی باید از یک قاعده و اصول تبعیت کند در نحوه ورود و خروج ها باید پیروی کند. ما برگرفته از فرمیشات امامین انقلاب در قالب یک چارچوب سیاستی ابلاغ شده به آقایان ائمه جمعه در موضوع خطبه نماز جمعه خواسته ایم.

نوری تاکید کرد:  اینکه خطبه های نماز جمعه  باید بیان کننده مطالبات حق مردم باشد قطعا شکی در آن نیست این که خطبه نماز جمعه باید نقش آگاهی بخشی را داشته باشد جزو شروط ما است که خطبه ها باید  فعال، موثر، افق گشا و بصیرت آفرین و اخلاقی و بر محور تقوا و معنویت بخش باشد. لذا ادبیات نقد را به رسمیت می شماریم و گفتمان نقد را کاملا می پذیریم و از ائمه جمعه که وارد مطالبه گری می شوند به جد حمایت می کنم البته این موارد باید مبتنی بر چارچوب های خاص که بر گرفته از منویات مقام معظم رهبری است، باشد.

سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه  عنوان کرد: اما در ارتباط با موضوع پیش از خطبه ها و موضوع رحیم پور ازغدی که مورد اشاره شما بود، ایشان  جزو مفاخر نخبگانی و اندیشمند دانشگاهی و حوزوی  در ایران اسلامی هستند که مورد احترام همه ما هستند و الحمدلله نهاد ائمه جمعه به صورت سلسله وار در خدمت ایشان بوده و ایشان در پیش از خطبه بیانات ارزشمند خود را داشته اند و حتی در همین دوره اخیر در سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عضو حقوقی شورا عالی انقلاب فرهنگی  ایشان دعوت شدند.

وی گفت: امروز در حال بازآرایی مجدد ستاد نماز جمعه تهران هستیم که انشاالله در تمام حوزه های نماز  جمعه شهر تهران با رویکردهای جدید وارد عمل خواهیم شد و قطعا از همه نخبگان و اندیشمندان از جمله جناب آقای رحیم پور ازغدی  استفاده خواهیم کرد. ضمن اینکه می توانم فهرست سخنرانان پیش از خطبه های نماز جمعه تهران را در اختیار شما قرار دهم تا ببینید که در همین مدت از چه اندیشمندان و مسئولان  و نخبگان طراز سازمانی برای سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه استفاده کردیم  و در پیش از خطبه ها محتواهای بسیار روشن گرایانه  و نقادانه بیان کردند.

 البته در ارتباط با این موضوع یک سوء برداشتی از سخنان جناب آقای حاج علی اکبری شده بود که عبارت ساختارشکنی را در آن نشست خبری داشتند که بعضا به نظر می رسد بی اخلاقی رسانه شد چرا که ریاست محترم اصلا به مصداق خاصی اشاره نداشتند.

انتهای پیام/

 


Source link

درباره dapamo

همچنین ببینید

معرفی 2 وزیر برای وزارت راه و شهرسازی از سوی دولت سیزدهم

– اخبار سیاسی – علی‌اصغر خانی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *