خبر فوری

خروج یک طرح از دستورکار نمایندگان به دلیل مغایرت با قانون اساسی

سمیه محمودی سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جزیات جلسه امروز(سه‌شنبه 18 خرداد ماه) این کمیسیون، گفت: رسیدگی به  طرح «نحوه اعمال نظارت مجلس شورای اسلامی بر شوراهای عالی کشور»  در دستورکار اعضای کمیسیون قرار داشت.

وی در تشریح طرح «نحوه اعمال نظارت مجلس شورای اسلامی بر شوراهای عالی کشور» بیان کرد: در کشور حدود 40 شورای عالی وجود دارد که مصوباتی هم دارند و بعضاً قانونگذاری می‌کنند، این طرح موضوع نظارت بر این مصوبات را مطرح کرده بود.

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس ادامه داد: پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان طرح مذکور در نهایت یکی از اعضای کمیسیون با اخطار قانون اساسی آن را مغایر با اصل 138 قانون اساسی دانست بنابراین این طرح به دلیل مغایرتی که با اصول قانون اساسی داشت، کلیاتش رد و از دستورکار کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی خارج شد.

به گزارش تسنیم، حجت الاسلام سید جواد حسینی‌کیا در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح طرح نحوه اعمال نظارت مجلس شورای اسلامی بر شوراهای عالی کشور گفته بود که  در حال حاضر شاهد هستیم برخی از شوراهای عالی کشور قانونگذاری می‌کنند.

وی ادامه داد: طبق قانون اساسی تنها مرجعی که صلاحیت قانونگذاری دارد مجلس شورای اسلامی است.

نماینده مردم سنقر در مجلس با بیان اینکه بعضاً برخی از شوراهای عالی قوانین و مقرراتی را تصویب می‌کنند که خلاف قوانین است، گفت: لذا بر اساس طرح نحوه اعمال نظارت مجلس شورای اسلامی بر شوراهای عالی کشور به دنبال نظارت بر این موضوع هستیم؛ این طرح به دنبال نظام دهی است و به دنبال مچگیری نیست و به دنبال این است که هر جایی بر اساس منافع خودش و به صورت جزیره‌ای قانون گذاری نکند.

لازم به ذکر است طرح نحوه اعمال نظارت مجلس شورای اسلامی بر شوراهای عالی کشور در جلسه علنی روز (چهارشنبه 28 آبان) از سوی هیئت رئیسه اعلام وصول شده بود و طبق دستورکار اعلامی کمیسیون‌ها در دستورکار جلسات این هفته کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس قرار داشت.

انتهای‌ پیام/


Source link

درباره dapamo

همچنین ببینید

7 سوال اقتصادی دانشجویان از همتی

– اخبار سیاسی – به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *