خبر فوری

بی‌توجهی به نظام تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش و عدم پاسخگویی مسئولان

  میثاق شمسینی غیاثوند دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان طی یادداشتی درباره تضیف دانشگاه فرهنگیان نوشت: امروز آموزش و پرورش در کمال مظلومیت، به دست نااهلانی افتاده که این نهاد مقدس را به فضایی برای بروز بی مسئولیتی ها و بی تدبیری های خود بدل کرده اند. مسئولانی که در اکثر برنامه ها و تصمیماتشان نشانه هایی از سیاست بازی و همچنین بی اعتنایی نسبت به سیاست های کلی نظام، توصیه ها و فرمایشات رهبری دیده می‌شود.

درد اینجاست که این بی توجهی به نظام تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش کشور، ابتدا از جانب متولیان اصلی و مسئولین آن رقم می خورد و این انفعال باعث هجوم افراد مختلف به پیکره آموزش و پرورش شده است. آموزش و پرورش امروز نیازمند مسئولینی است که سینه چاک آن باشند و برای دفاع از حریم مقدسش هزینه بدهند نه اینکه اول بدنبال حفظ جایگاه و میز خود باشند.

آموزش و پرورش نیازمند سیاستگذار و قانون گذاری است که با نگاه درست، عدل و انصاف این نهاد را در مسیر تحول بنیادین قرار دهد.

مگر می شود برخی در پی غارت آموزش و پرورش باشند و وزیر سکوت کند.

مگر می شود هر کسی در فکر تکه تکه کردن و به تاراج بردن رکن رکین آموزش و پرورش یعنی دانشگاه فرهنگیان باشد و رئیس این دانشگاه منفعلانه در برابر تمام این اتفاقات سکوت کرده و برای مقابله با آن تدبیری نیندیشد؟

بر تمام این مشکلات عدم رجوع به دلسوزان و متخصصان تعلیم و تربیت در تصمیم گیری ها و همچنین عدم مشورت و نظرخواهی از معلمان و دانشجومعلمان به عنوان اصلی ترین عناصر تربیت فرزندان کشور را هم بیفزایید.

اخیرا افراد زیادی را به روش های گوناگون به گفتگو در فضایی علمی و به دور از هرگونه شوآف رسانه ای دعوت کرده ایم اما انگار آقایان این قشر را برای مصاحبت و مشورت قابل نمی‌دانند.

به عنوان مثال چند وقت پیش آقای امانی طهرانی دبیر شورای عالی آموزش و پرورش را برای گفتگو دعوت کردیم اما ایشان ابراز کردند برای دیدار دانشجویی با معاونین من ارتباط بگیرید و من وقت ندارم. جناب آقای امانی طهرانی شما باید بابت عملکرد شورای عالی آموزش و پرورش به عنوان دبیر پاسخگوباشید. باید در دیداری شفاف پاسخ بدهید که آیین نامه اخیر تنظیم شده توسط شورای عالی آموزش و پرورش چه نسبتی با سیاست های نظام دارد؟ باید پاسخ بدهید که برای دانشگاه فرهنگیان به جز تلاش برای حذف و انحلال چه کرده اید؟

همچنین از آقای عاملی به‌عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به دفعات دعوت به عمل آوردیم تا پای صحبت دانشجومعلمان بنشینند، اما ایشان هم حاضر به گفتگو نشده اند. ایشان باید پاسخ بدهند که اقدام موثر شورای عالی انقلاب فرهنگی در قبال بهبودی حال نظام تعلیم و تربیت چه بوده است؟ شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مرجع سیاستگذار، کدام تکالیف را در برابر مأموریت بر زمین مانده تحول بنیادین آموزش و پرورش ادا کرده است؟

متاسفانه در هشت سال اخیر مسئولین بیش از گذشته گریزان از پاسخگویی شده اند. خیل عظیمی از مدیران، خود بدل به عناصر مطالبه گر شده اند. انگار این ما بوده ایم که در سال های اخیر زمان داری امور را در دست داشته ایم.

 ما مجددا از همه مسئولین محترم موثر در حوزه آموزش و پرورش، خصوصا دبیران شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش و پرورش دعوت می کنیم تا در جلسه ای با دانشجومعلمان بسیجی، پاسخگوی عملکرد چند ساله خود باشند.

امیدواریم تا با وحدت رویه و اشتراک نظر، شاهد پیشرفت و اعتلای نظام تعلیم و تربیت باشیم.

انتهای پیام/Source link

درباره dapamo

همچنین ببینید

ابلاغ اصلاحیه مصوبه اختصاص اعتبار منابع آب استان خوزستان

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، هیئت وزیران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *