خبر فوری

برخوردهای قضایی و انتظامی نتیجه قطعی ندارد/ سازش، پرونده‌ها را به طور قطعی خاتمه می‌دهد

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: در سه ماهه نخست سال جاری وارده پرونده‌ها ۱۸ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایلنا، جلسه ستاد صبر استان تهران با حضور رئیس کل دادگستری استان تهران، معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای حل اختلاف استان تهران برگزار شد.

در این مراسم مهدوی معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای حل اختلاف استان تهران با بیان اینکه اصطلاح صبر که برای نام این تشکیلات برگزیده شده است در حقیقت از حروف اول کلمات صلح، بخشایش و رضایت گرفته شده، اظهار کرد: هدف از آن اشاعه فرهنگ قانون مداری و احترام به دیگران، ارتقاء نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران، انسجام و ارتقاء نهادی و سازمانی صلح و سازش و گذشت است.

وی در ادامه گفت: مدنظر است که این افراد علاوه بر تحصیلات افرادی باشند که مقبولیت عام و خاص داشته باشند.

رئیس شورای حل اختلاف استان تهران با بیان اینکه در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به طور میانگین ۴۲.۵ درصد سازش در شوراهای حل اختلاف شهر تهران و ۳۶.۵ درصد سازش در شوراهای حل اختلاف شهرهای تابعه استان تهران داشته‌ایم، بیان کرد: این در حالی است که قبل از سال ۱۳۹۸ میزان سازش در استان تهران ۹.۴۲ درصد بود یعنی همیشه رتبه ۳۱ کشور بوده اما در حال حاضر رتبه اول کشور است. البته ما به این هم اکتفا نکردیم و دستورالعمل دادیم در نیمه اول سال حداقل سازش ۴۰ درصد باشد و در نیمه دوم به ۵۰ درصد برسد که ظرف سه ماهه نخست از ۴۰ درصد عبور کردیم.

مهدوی افزود: در این مدت برای  ۱۶ نفر از محکومان به قصاص رضایت گرفته شده است و قریب به ۲۴۱ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد و مالی در سه ماهه اول سال آزاد شدند. به نحوی که فقط در هفته قوه قضائیه مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان برای آزادسازی زندانیان توسط خیرین هدیه گردیده است.

رئیس شورای حل اختلاف استان تهران در پایان سخنانش گفت: ما می‌خواهیم شورا به فلسفه اصلی خودش برگردد. یعنی مثلا در مساجد مستقر شود تا به صورت محله‌ای کار کند و رفع اختلاف نماید البته به صورت کاملا سازماندهی شده و هرگونه اختلافی که در محله‌ای پدید می‌آید بدوا در همانجا رسیدگی شود چون امکان سازش بالاتر است و از تشکیل پرونده در دستگاه قضایی جلوگیری می‌شود و امیدواریم با مجموع این اقدامات ۳۰ درصد از ورودی پرونده.ها کاسته شود.

در ادامه مراسم حجت الاسلام والمسلمین فیروزجایی طی سخنان کوتاهی با بیان آنکه در ماه‌های اخیر شورای حل اختلاف مستقر در زندان تهران بزرگ کار بزرگی کرده است، گفت: شوراهای حل اختلاف مستقر در زندان‌ها نیاز به حمایت بیشتری دارند همچنین خواستار افزودن ۲ شعبه به ۳ شعبه موجود شورای حل اختلاف در ندامتگاه تهران بزرگ هستیم.

وی در ادامه با بیان آنکه فقط از دهه کرامت تا امروز ۱۱۰ نفر از زندانیان با کمک خیرین و همکاری مقامات آزاد شده‌اند،  گفت: فقط در هفته قوه قضائیه مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان توسط خیرین پرداخت شد و تعدادی زندانی آزاد شدند.

وی افزود: برخی شوراهای حل اختلاف مستقر در زندان‌ها علاوه بر آزادی زندانی کارهای فرهنگی ارزشمندی انجام می‌دهند مثلا در شورای حل اختلاف مستقر در زندان ورامین محکومین را پس از آزادی با خانواده به زیارت مشهد مقدس می‌فرستند که امیدواریم حمایت‌های مقامات افزایش پیدا کند تا این قسم فعالیت‌های فرهنگی گسترده‌تر شود.

در ادامه مراسم حشمتی مهذب رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن تشکر از حاضرین به جهت پذیرش مسئولیت عضویت در ستاد صبر، اظهار کرد: عضویت در ستاد صبر فی سبیل الله است و هدف آن فقط کسب رضای الهی است. در عین حال نیاز به وقت و حوصله بسیار دارد تا کار به سازش برسد.

وی افزود: همانطور که از اسمش پیداست باید حوصله داشت و صبر کرد و تلاش نمود تا اختلاف‌ها مرتفع شود. زحمت دارد و سخت خواهد بود ولی حالا که آمده‌اید تا خدمتی بکنید امیدواریم ثمر و حاصل آن ذخیره معنوی و اخروی باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه ما و آقای دکتر مهدوی هم تلاش می‌کنیم تا پرونده‌ها آماده باشد، گفت: همچنین اطلاعات آنها را در اختیار شما می‌گذاریم شما هم استفاده از ظرفیت‌های مردمی را در دستور کار قرار دهید تا اختلافات در اجتماع را به حداقل برسانیم. چرا که برخوردهای قضایی و انتظامی نتیجه قطعی ندارد ولی سازش پرونده‌ها را به طور قطعی خاتمه می‌دهد و دعاوی دیگر از قبل آن پدید نمی‌آید یعنی فصل خصومت می‌شود.

حشمتی با بیان اینکه در سه ماهه نخست سال جاری وارده پرونده‌ها ۱۸ درصد افزایش داشته، گفت: انتظار ما این است بعد از همه گیری کرونا حجم پرونده‌های بیشتری به دستگاه قضا وارد شود. در حال حاضر هم یک قاضی به طور میانگین به ۲۰۰  یا ۳۰۰ پرونده در ماه رسیدگی می‌کند که بسیار زیاد است و امکان خطا وجود دارد گرچه نظارت هست ولی ما امیدواریم با ارجاع دعاوی به خود مردم و تشکیلاتی از جنس مردم و گسترش فرهنگ صلح و سازش توسط شما پرونده‌ها با سازش فیصله یابد و در این راه حتما از تجربه‌های ارزشمند شوراهای حل اختلاف نهایت استفاده را کنید.

در پایان این مراسم احکام اعضاء ستاد صبر استان تهران توسط حشمتی مهذب به او اعطاء شد.


Source link

درباره dapamo

همچنین ببینید

آموزش فنون نظامی موجب ارتقا مهارت و قدرت مدیریت صحنه دانشجویان می‌شود

فرمانده دانشگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ارتش در دیدار با دانشجویان اردوگاه جنگلی پونل وجود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *